Szynoproteza

Szynoproteza, zwana także szyną ortodontyczną lub szyną stabilizującą, to aparat ortodontyczny, który stosuje się w celu stabilizacji i utrzymania poprawnej pozycji zębów po zakończeniu leczenia ortodontycznego.

Szynoproteza składa się z przezroczystych plastikowych nakładek, które zakłada się na zęby i nosi przez określony czas. Nakładki są wykonane na indywidualne zamówienie pacjenta i są wyjątkowo dopasowane do jego uzębienia. Szyna jest łatwa w użytkowaniu, można ją wyjmować, np. podczas jedzenia czy szczotkowania zębów.

Stosowanie szynoprotezy po zakończeniu leczenia ortodontycznego ma na celu utrzymanie uzyskanych wyników. Bez stosowania szyny, zęby mają tendencję do powrotu do swojej pierwotnej pozycji, co może prowadzić do konieczności ponownego leczenia ortodontycznego. Szyna stabilizująca zapobiega powrotowi zębów do ich poprzedniego położenia i umożliwia ich trwałe utrzymanie w poprawnej pozycji.

Ważne jest, aby stosować szynoprotezę zgodnie z zaleceniami lekarza stomatologa i ortodonty oraz regularnie chodzić na wizyty kontrolne. W przypadku jakichkolwiek problemów z szyną, należy skontaktować się z lekarzem stomatologiem lub ortodontą.

Powrót do: SŁOWNIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *