Rozrost dziąseł

Rozrost dziąseł, zwany również hipertrofią dziąseł lub przerostem dziąseł, to stan, w którym dziąsła stają się powiększone, twarde i nieprzyjemne w dotyku. Choroba ta jest zazwyczaj spowodowana nieprawidłową higieną jamy ustnej, ale może mieć też podłoże genetyczne.

Rozrost dziąseł może prowadzić do nieprzyjemnych objawów, takich jak ból, krwawienie, trudności w czyszczeniu zębów, a także do zapalenia dziąseł. W niektórych przypadkach, choroba ta może prowadzić do utraty zębów.

Leczenie rozrostu dziąseł zależy od przyczyny choroby. W przypadku nieprawidłowej higieny jamy ustnej, konieczne jest usunięcie osadu nazębnego i kamienia nazębnego. Czasami, gdy przyczyną jest stosowanie niektórych leków, konieczna jest zmiana terapii. W cięższych przypadkach, gdy choroba jest genetyczna lub gdy leczenie nie przynosi oczekiwanych efektów, może być konieczne chirurgiczne usunięcie nadmiernego tkanki dziąsłowej.

Ważne jest, aby w razie wystąpienia objawów rozrostu dziąseł, jak najszybciej udać się do dentysty. Regularna higiena jamy ustnej oraz wizyty kontrolne u dentysty są najlepszym sposobem na zapobieganie rozrostowi dziąseł i innych chorób dziąseł.

Powrót do: SŁOWNIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *