Próchnica zębów

Próchnica zębów to choroba zębów, która jest spowodowana działaniem kwasów produkowanych przez bakterie znajdujące się w płytce nazębnej. Bakterie te rozkładają węglowodany z pożywienia, co prowadzi do powstawania kwasów, które z kolei niszczą szkliwo i zębinę zębów, prowadząc do powstawania ubytków.

Póki próchnica zębów jest w początkowym stadium, może przebiegać bezobjawowo. Jednak gdy choroba postępuje, objawy mogą obejmować ból zęba, wrażliwość na gorące i zimne pokarmy, a także ciemnienie zęba.

Próchnica zębów jest chorobą powszechną i może dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Czynniki, które przyczyniają się do powstawania późniejszych przypadków choroby, to m.in. dieta bogata w cukier, nieprawidłowa higiena jamy ustnej, brak fluoru w wodzie pitnej i pastach do zębów, a także brak regularnych wizyt u dentysty.

Leczenie próchnicy zębów zależy od stopnia zaawansowania choroby. W początkowych fazach choroby można próbować zapobiegać dalszym uszkodzeniom poprzez zwiększenie higieny jamy ustnej i stosowanie past z fluorem. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczne może być wypełnienie ubytków zębowych lub leczenie kanałowe, a w niektórych przypadkach konieczna jest ekstrakcja zęba. Ważne jest regularne sprawdzanie stanu zdrowia zębów u dentysty, aby wczesnym etapie wykryć i leczyć próchnicę.

Powrót do: SŁOWNIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *