Płyta retencyjna

Płyta retencyjna to aparat ortodontyczny używany w stomatologii do utrzymywania zębów w nowej pozycji po leczeniu ortodontycznym. Płyta retencyjna może być stosowana zarówno po leczeniu aparatem stałym, jak i ruchomym.

Płyta retencyjna składa się z plastikowego uchwytu, który dopasowuje się do łuku zębowego i dociska do zębów, utrzymując je w nowej pozycji. Płyty retencyjne mogą mieć różne kształty i rozmiary, w zależności od potrzeb pacjenta i wskazań lekarza stomatologa.

Czas trwania stosowania płyty retencyjnej zależy od indywidualnego przypadku i może wynosić kilka miesięcy lub dłużej. W tym czasie zęby mają czas na stabilizację w nowej pozycji, a płyta retencyjna pomaga w utrzymaniu ich w tym miejscu.

Płyta retencyjna jest często stosowana po zakończeniu leczenia ortodontycznego, aby zapobiec powrotnemu przemieszczeniu zębów do pierwotnej pozycji. Regularne stosowanie płyty retencyjnej może pomóc w utrzymaniu pięknego i zdrowego uśmiechu przez wiele lat po zakończeniu leczenia ortodontycznego.

Powrót do: SŁOWNIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *