Płyn dziąsłowy

Płyn dziąsłowy, nazywany też płynem ustno-dziąsłowym lub płynem zatokowym, to ciecz wytwarzana w jamie ustnej przez gruczoły ślinowe, gruczoły przedsionkowe i komórki nabłonka dziąsłowego. Płyn ten składa się z wody, elektrolitów, białek, enzymów, hormonów, immunoglobulin, komórek odpornościowych i innych składników.

Płyn dziąsłowy ma kilka ważnych funkcji w jamie ustnej, w tym:

  1. Ochrona dziąseł i zębów: Płyn dziąsłowy zawiera enzymy i immunoglobuliny, które pomagają w zwalczaniu bakterii i innych patogenów, co zapobiega infekcjom i chorobom dziąseł i zębów.
  2. Nawilżenie jamy ustnej: Płyn dziąsłowy zapewnia stałe nawilżenie i utrzymuje odpowiednią wilgotność w jamie ustnej.
  3. Neutralizacja kwasów: Płyn dziąsłowy neutralizuje kwasy, które powstają w czasie spożywania pokarmów i napojów, co pomaga w ochronie szkliwa zębowego.
  4. Usuwanie resztek pokarmowych: Płyn dziąsłowy pomaga w usuwaniu resztek pokarmowych z jamy ustnej, co zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego i próchnicy.

Badanie składu i ilości płynu dziąsłowego może być przydatne w diagnostyce chorób dziąseł i zębów, takich jak choroba przyzębia, a także chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca. Stany zapalne dziąseł i choroby ogólnoustrojowe mogą wpłynąć na ilość i skład płynu dziąsłowego.

Polecamy skontaktować się z kliniką Stankowscy-Białach, w której wykwalifikowani specjaliści z największą starannością dobierają i wykonują protezy stomatologiczne a także wszelkie rodzaje mostów protetycznych w ramach usług protetyka Poznań. Ponadto są specjalistami w zakresie usług implanty Poznań.

Powrót do: SŁOWNIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *