Plamistość szkliwa

Plamistość szkliwa to stan, w którym powierzchnia szkliwa zęba zawiera plamy lub przebarwienia o różnej intensywności i kolorze. Plamistość szkliwa jest często związana z zaburzeniami rozwojowymi szkliwa, które powstają w czasie rozwoju zęba, ale może również być spowodowana przez czynniki zewnętrzne, takie jak dieta, palenie papierosów, picie kawy czy herbaty oraz stosowanie niektórych leków.

Plamy szkliwa mogą mieć różne kolory, takie jak białe, brązowe, czarne, czerwone lub zielone. W zależności od przyczyny, plamy mogą występować na pojedynczych zębach lub dotyczyć całej szczęki.

Leczenie plamistości szkliwa zależy od przyczyny i nasilenia objawów. Jeśli przyczyną jest dieta lub palenie, to zmiana nawyków żywieniowych lub rzucenie palenia może pomóc w zmniejszeniu plamistości. Jeśli plamy są spowodowane przez zaburzenia rozwojowe szkliwa, to w niektórych przypadkach można zastosować zabiegi stomatologiczne, takie jak nakładanie lakieru szkliwa lub leczenie fluorem, które mogą poprawić wygląd zębów. W niektórych przypadkach, gdy plamy są bardzo nasilone, stomatolog może zastosować zabiegi takie jak licówki lub korony, aby poprawić estetykę uśmiechu.

Powrót do: SŁOWNIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *