Periodontologia

Periodontologia to dziedzina stomatologii, która zajmuje się chorobami przyzębia i tkanek miękkich w jamie ustnej. Przyzębie to tkanka, która otacza zęby i utrzymuje je w jamie ustnej. W skład przyzębia wchodzą dziąsła, kość zębodołowa, cement oraz tkanka łączna.

Celem periodontologii jest diagnozowanie, leczenie i zapobieganie chorobom przyzębia. Najczęstszymi chorobami periodontologicznymi są zapalenie dziąseł (gingivitis) i zapalenie przyzębia (periodontitis), które mogą prowadzić do utraty zębów, a nawet chorób ogólnoustrojowych.

Periodontologowie zajmują się również chirurgicznymi i niechirurgicznymi metodami leczenia chorób przyzębia, takimi jak skaling i polerowanie korzeni zębów, przeszczepy kości, zabiegi chirurgiczne na przyzębiu, a także implantologią, czyli wszczepianiem implantów zębowych.

Dodatkowo, periodontologia zajmuje się badaniem wpływu chorób przyzębia na ogólny stan zdrowia pacjenta i może pomóc w diagnozowaniu i leczeniu chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca, choroby serca, choroby autoimmunologiczne i choroby płuc.

Wizyta u periodontologa może być wskazana dla pacjentów, którzy mają problemy z dziąsłami, kiepskiej jakości kość zębodołową, krwawienie dziąseł, zęby luźne lub przesunięte, a także dla osób, które chcą utrzymać zdrowie swojego przyzębia i uniknąć chorób periodontologicznych.

Powrót do: SŁOWNIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *