Periodontalgia

Periodontalgia to ból zęba, który jest spowodowany chorobą przyzębia (paradontozą). Jest to ból zlokalizowany wokół zęba i tkanki przyzębia, a nie bezpośrednio w samym zębie.

Paradontoza jest chorobą bakteryjną, która prowadzi do stanu zapalnego dziąseł i innych tkanek przyzębia, takich jak kość i cement. W miarę postępu choroby, tkaniki te ulegają niszczeniu, a zęby zaczynają tracić swoje podparcie, co prowadzi do ich wypadania.

Periodontalgia jest objawem zaawansowanej paradontozy, której towarzyszy ból zęba, który może być pulsujący i intensywny. Ból zęba jest zwykle nasilany przez dotyk, żucie, zimno lub ciepło, a czasami może wystąpić także ból promieniujący do innych zębów lub obszarów twarzy.

Leczenie periodontalgii polega na wyleczeniu choroby przyzębia, co wymaga eliminacji bakterii, które prowadzą do stanu zapalnego. Stosuje się różne metody leczenia, takie jak profesjonalne czyszczenie zębów, leczenie kanałowe, usuwanie kamienia nazębnego i skaling, a także stosowanie antybiotyków i leków przeciwzapalnych.

Powrót do: SŁOWNIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *