Zabieg higienizacji

Zabieg higienizacji w stomatologii to procedura, która ma na celu usunięcie osadów i płytki nazębnej z powierzchni zębów, dziąseł i języka. Dodatkowo ocenę ogólnego stanu jamy ustnej. Zabieg higienizacji jest bardzo ważny dla utrzymania zdrowia jamy ustnej i zapobiegania chorobom zębów i dziąseł.

Podczas zabiegu higienizacji, higienista stomatologiczny lub stomatolog zwykle przeprowadza następujące czynności:

  1. Skaling – usuwanie kamienia nazębnego i osadów z powierzchni zębów przy użyciu specjalnych narzędzi, takich jak skaler.
  2. Piaskowanie – usuwanie przebarwień i płytki nazębnej z powierzchni zębów za pomocą urządzenia piaskującego.
  3. Polerowanie – polerowanie powierzchni zębów, aby usunąć pozostałe płytki nazębne i wygładzić powierzchnie zębów.
  4. Instruktaż higieny jamy ustnej. Udzielanie pacjentowi wskazówek dotyczących prawidłowej higieny jamy ustnej. W tym technik szczotkowania zębów, używania nici dentystycznej i płukanek ustnych.

Zwykle przeprowadza się go przed leczeniem stomatologicznym. Takim jak leczenie kanałowe, usuwanie kamienia nazębnego czy wstawianie koron. Jest to ważne, ponieważ usuwanie osadów z powierzchni zębów zapewnia lepszą widoczność dla stomatologa. Ponadto umożliwia bardziej skuteczne leczenie.

Zabieg higienizacji – kiedy się go wykonuje?

Zabieg higienizacji w stomatologii można wykonywać zarówno profilaktycznie, jak i w celu leczenia chorób jamy ustnej. Zaleca się, aby przeprowadzać go co najmniej raz na pół roku w celu utrzymania zdrowia jamy ustnej. Jednak częstotliwość przeprowadzania higienizacji może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Zabieg higienizacji jest szczególnie zalecany w przypadku osób z nadmiernym odkładaniem się kamienia nazębnego, osadów i płytki nazębnej, co może prowadzić do powstawania chorób dziąseł, takich jak zapalenie dziąseł (gingivitis) lub choroba przyzębia (paradontozę). Zabieg higienizacji może być również stosowany jako przygotowanie do innych zabiegów stomatologicznych, takich jak wstawienie implantu lub nakładanie aparatu ortodontycznego.

W każdym przypadku, zaleca się, aby pacjenci regularnie odwiedzali swojego stomatologa, aby omówić najlepsze sposoby utrzymania zdrowej jamy ustnej oraz wykonywać regularne badania i zabiegi higienizacji, jeśli jest to konieczne.

Powrót do: SŁOWNIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *