Staw skroniowo-żuchwowy

Staw skroniowo-żuchwowy działa jak przesuwny zawias, łącząc kość szczęki z czaszką. Masz po jednym stawie po każdej stronie szczęki. Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego mogą powodować ból stawu szczękowego i mięśni kontrolujących ruch szczęki.

Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) to jeden z najbardziej złożonych stawów w organizmie. Jest to połączenie kości skroniowej (część czaszki) i żuchwy (część twarzowa kości jarzmowej). Staw ten charakteryzuje się dwuosiową ruchomością. Co to w praktyce oznacza?  Umożliwia on ruchy otwierania i zamykania ust oraz przesuwanie żuchwy w przód i w tył. Dodatkowo staw skroniowo-żuchwowy jest pokryty chrząstką stawową, która działa jak amortyzator i umożliwia płynne ruchy żuchwy. Składa się z wielu elementów, w tym z główki żuchwy, panewki stawowej, torebki stawowej, więzadeł, mięśni, nerwów i naczyń krwionośnych. Staw skroniowo-żuchwowy znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie ucha, co oznacza, że problemy związane z tym stawem często mogą powodować ból lub szum w uchu. Ponadto pełni on bardzo ważną funkcję, ponieważ jest  niezbędny do prawidłowego żucia, mówienia i połykania. Dlatego problemy z tym stawem mogą powodować wiele dysfunkcji.

Powyższe objawy mogą być spowodowane ekstrakcją zęba lub leczeniem kanałowym. Ponadto długotrwałym noszeniem protezy stomatologicznej bądź bruksizmem, czyli mimowolnym zgrzytaniem zębami lub zaciskaniem szczęk. 

Dokładna przyczyna zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego jest często trudna do ustalenia. Twój ból może być spowodowany kombinacją czynników, takich jak genetyka, zapalenie stawów lub uraz szczęki. Niektóre osoby cierpiące na ból szczęki mają również tendencję do zaciskania lub zgrzytania zębami (bruksizm). 

Powrót do: SŁOWNIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *