W stomatologii skaling to proces usuwania kamienia nazębnego i osadów z powierzchni zębów. Kamień nazębny jest twardą, brązową lub szarą osadą. Powstaje na powierzchniach zębów. Zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych dla szczoteczki do zębów. Takich jak przestrzenie międzyzębowe i linia dziąseł.

Usuwanie kamienia nazębnego i osadów odbywa się przy użyciu specjalnych narzędzi stomatologicznych,. Takich jak skaler, który wykorzystuje wibracje i ciśnienie do usunięcia osadów z powierzchni zębów. Skaling jest często stosowany podczas rutynowych wizyt u stomatologa, aby zapobiec chorobom dziąseł i chorobom zębów, takim jak próchnica.

Skaling – przebieg

Proces skalingu zębów w gabinecie stomatologicznym przeprowadza wykwalifikowany higienista stomatologiczny lub stomatolog. Zwykle składa się z następujących etapów:

  1. Ocena stanu jamy ustnej. Przed rozpoczęciem skalingu, higienista lub stomatolog dokładnie ocenia stan zębów i dziąseł, aby ustalić obszary wymagające szczególnej uwagi.
  2. Usunięcie osadów – w trakcie skalingu zębów, higienista lub stomatolog używa skalera lub ultradźwiękowego urządzenia do usuwania kamienia nazębnego i osadów z powierzchni zębów. W tym czasie może również używać piaskarki dentystycznej, aby usunąć plamy i przebarwienia z powierzchni zębów.
  3. Polerowanie – po usunięciu kamienia nazębnego, higienista lub stomatolog poleruje powierzchnie zębów, aby usunąć płytki nalot i zapobiec powstawaniu nowych osadów.
  4. Płukanie ust – po skalingu i polerowaniu, pacjent zazwyczaj otrzymuje płyn do płukania ust, aby dokładnie oczyścić jamę ustną i zapobiec infekcjom.

Podsumowując, proces skalingu zębów jest ważnym elementem dbania o higienę jamy ustnej, pomaga w zapobieganiu chorobom zębów i dziąseł oraz utrzymywaniu zdrowego uśmiechu.

Powrót do: SŁOWNIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *