Recesja dziąseł

Recesja dziąseł to stan, w którym dziąsło stopniowo się cofa, odsłaniając korzenie zębów i prowadząc do eksponowania większej części zęba. Może to prowadzić do odsłonięcia wrażliwej tkanki, zwiększonej wrażliwości na ciepło i zimno, a w skrajnych przypadkach do utraty zęba.

Przyczyn recesji dziąseł może być wiele, w tym:

  1. Choroby przyzębia, takie jak zapalenie dziąseł lub paradontoza, które prowadzą do uszkodzenia tkanek dziąsłowych i kości podtrzymującej zęby.
  2. Niewłaściwe szczotkowanie zębów, które może prowadzić do urazu dziąseł i stopniowego ich cofania.
  3. Nadmierna siła zgryzu, która może prowadzić do uszkodzenia tkanek dziąsłowych i kości podtrzymującej zęby.
  4. Palenie papierosów, co może prowadzić do zmniejszenia przepływu krwi w dziąsłach i ograniczenia ich zdolności do regeneracji.

Recesja dziąseł – leczenie

Leczenie recesji dziąseł zależy od stopnia zaawansowania choroby i przyczyn jej wystąpienia. Oto kilka sposobów leczenia recesji dziąseł:

  1. Higiena jamy ustnej. W przypadku łagodnej recesji dziąseł, pierwszym krokiem leczenia jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Ma ona na celu zapobieganie dalszemu postępowi choroby. Ponadto zaleca się regularne szczotkowanie zębów z użyciem miękkiej szczoteczki do zębów i pasty do zębów zawierającej fluor. Dodatkowo regularne stosowanie nici dentystycznej oraz płukanie ust odpowiednimi płynami.
  2. Leczenie fluorem. W niektórych przypadkach, leczenie fluorem może pomóc w zapobieganiu dalszej recesji dziąseł. Może to być w postaci płukanki z fluorem, past do zębów z fluorem, lub zabiegu profesjonalnego fluoryzacji.
  3. Zmiana nawyków. Często recesja dziąseł wynika z niewłaściwych nawyków. Takich jak zbyt mocne szczotkowanie zębów, nadmierne używanie produktów do wybielania zębów lub palenie tytoniu. W takich przypadkach, zmiana tych nawyków może pomóc zatrzymać postęp choroby.
  4. Leczenie periodontologiczne. W przypadkach zaawansowanej recesji dziąseł konieczne może być leczenie periodontologiczne, które obejmuje profesjonalne czyszczenie zębów (skaling), usuwanie kamienia nazębnego oraz stosowanie antybiotyków w celu zwalczania bakterii.
  5. Przeszczepienie dziąseł. W przypadkach skrajnych, kiedy już doszło do znacznego uszkodzenia dziąseł, konieczne może być przeszczepienie tkanek dziąsłowych, które pomogą w odbudowie uszkodzonej tkanki i zahamowaniu dalszej recesji.

W przypadku recesji dziąseł zaleca się konsultację ze stomatologiem, który dobierze odpowiednie metody leczenia w zależności od stopnia choroby. Regularne wizyty u dentysty oraz dbałość o higienę jamy ustnej są kluczowe w zapobieganiu recesji dziąseł i utrzymaniu zdrowego uzębienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *