Proteza

Proteza zębowa to sztuczna konstrukcja, która służy do zastąpienia brakujących zębów lub całkowitej rekonstrukcji uzębienia. Protezy można wykonywać z różnych materiałów. Takich jak akryl, nylon czy metal akrylowy.

W zależności od liczby zębów, które należy zastąpić, wyróżnia się różne rodzaje protez:

  1. Protezy całkowite (dzwonkowe) – służą do zastąpienia całego uzębienia. Proteza taka przytwierdzana jest do dziąseł przy użyciu specjalnych klejów dentystycznych lub magnesów.
  2. Protezy częściowe – służą do zastąpienia jednego lub kilku zębów, które uległy utracie. Protezy częściowe mocuje są za pomocą klamr lub łączników do pozostałych zębów.
  3. Protezy kombinowane – to protezy, które łączą w sobie elementy całkowite i częściowe. Zwykle stosuje się je w przypadku, gdy pacjent ma kilka braków w uzębieniu, ale jednocześnie chce zastąpić całkowicie usunięte zęby.

Protezy zębowe stosuje się w przypadkach, gdy nie ma możliwości osadzenia implantów zębowych. Ponadto gdy pacjent nie kwalifikuje się do takiego zabiegu. Protezy mogą pomóc w przywróceniu estetyki i funkcjonalności uzębienia, jednak wymagają okresowej konserwacji i dostosowania do zmieniającej się sytuacji jamy ustnej.

Proteza – kto jej potrzebuje?

Potrzeba protezy zębowej może wynikać z wielu przyczyn. Oto kilka z nich:

  1. Utrata zębów w wyniku próchnicy, urazu, choroby przyzębia lub innych schorzeń stomatologicznych.
  2. Problemy z gryzieniem, żuciem i mową wynikające z braku zębów lub niewłaściwego ustawienia zębów.
  3. Zmiana kształtu twarzy spowodowana brakiem zębów, co może prowadzić do starzenia się twarzy.
  4. Chęć poprawy estetyki uzębienia, na przykład w przypadku wyraźnych braków zębowych lub przebarwień zębów.
  5. Brak możliwości osadzenia implantów zębowych, np. ze względu na słabą jakość kości lub choroby, które mogą wpłynąć na proces gojenia.

Jeśli masz brakujące zęby lub problemy z funkcjonowaniem uzębienia, to warto skonsultować się ze stomatologiem, który dokładnie przebada Twoje uzębienie i zaproponuje najodpowiedniejsze rozwiązanie. W przypadku, gdy proteza będzie najlepszym rozwiązaniem, stomatolog może pomóc w doborze odpowiedniej protezy i dostosowaniu jej do Twoich indywidualnych potrzeb.

Powrót do: SŁOWNIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *