Osteoporoza

Osteoporoza to choroba, w której kości stają się słabsze i bardziej podatne na złamania. Jest to spowodowane utratą masy kostnej i zmniejszeniem gęstości kości. Choroba ta może dotyczyć każdej kości w ciele, ale najczęściej wpływa na kości kręgosłupa, biodra, nadgarstków i kości ramion.

Osteoporoza może prowadzić do złamań, zwłaszcza u starszych osób, ale może występować również u osób w młodszym wieku. Czynniki ryzyka osteoporozy to m.in. wiek, płeć kobiecą, niską wagę ciała, brak aktywności fizycznej, brak wystarczającej ilości witaminy D i wapnia w diecie, palenie papierosów i nadużywanie alkoholu.

Istnieją różne metody leczenia osteoporozy, w tym farmakoterapia, ćwiczenia fizyczne i zmiany w diecie. Ważne jest również unikanie czynników ryzyka oraz regularne badania osteoporozy u osób starszych i innych osób, u których istnieje ryzyko wystąpienia tej choroby.

Wpływ osteoporozy na jamę ustną

Osteoporoza może mieć wpływ na jamę ustną, ponieważ wpływa na strukturę i zdrowie kości. Zmniejszenie gęstości kości, które jest charakterystyczne dla osteoporozy. Może prowadzić do osłabienia kości szczęki i żuchwy, co z kolei może prowadzić do różnych problemów jamy ustnej.

Osteoporoza może przyczynić się do utraty zębów. Osłabienie kości szczęki i żuchwy może wpłynąć na trzymanie zębów w żuchwie, co może prowadzić do ich wypadania. Dodatkowo, osłabione kości jamy ustnej mogą łatwiej ulegać złamaniom, co może prowadzić do uszkodzeń zębów i innych struktur jamy ustnej.

Osteoporoza może również wpłynąć na jakość kości, które stanowią podstawę dla implantów dentystycznych. Jeśli kości w jamie ustnej są osłabione, mogą nie być w stanie utrzymać implantów w miejscu. Co z kolei może prowadzić do ich migracji lub wypadania.

Ponadto, osteoporoza może prowadzić do zmniejszenia gęstości kości w szczęce. To z kolei może prowadzić do utraty objętości i masy kości tworzących kość zębodołową. To z kolei może prowadzić do utraty kształtu twarzy i wywoływania tzw. „starzenia się twarzy”.

Fizjoterapia Poznań może być stosowana zarówno w leczeniu osteoporozy, jak i w profilaktyce. Dlatego też osoby z osteoporozą powinny skonsultować się z fizjoterapeutą. Dobierze on odpowiednie ćwiczenia i terapie fizyczne do ich indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *