Okostna

Okostna, zwana również kościelną błoną, to cienka warstwa tkanki łącznej, która otacza zewnętrzną powierzchnię kości. Okostna pełni wiele ważnych funkcji, w tym:

  • Zapewnia integralność mechaniczną kości, chroniąc ją przed uszkodzeniem mechanicznym i zapobiegając jej łamliwości.
  • Wspomaga procesy naprawcze i regeneracyjne kości w przypadku urazu lub choroby.
  • Pełni rolę miejsca przyczepu dla mięśni, ścięgien i więzadeł.
  • Wytwarza komórki osteoblastów, które są odpowiedzialne za tworzenie nowej tkanki kostnej.

Składa się z dwóch warstw. Zewnętrznej, z której wychodzą naczynia krwionośne i nerwy. Ponadto z wewnętrznej, która jest bezpośrednio związana z powierzchnią kości. Tworzy obszar, gdzie znajdują się komórki osteogenne.

Okostna w jamie ustnej

W jamie ustnej okostna występuje tylko w przypadku kości szczęki i żuchwy. Tam jest to warstwa tkanki łącznej, która pokrywa zewnętrzną powierzchnię kości. Okostna w jamie ustnej pełni takie same funkcje jak okostna w innych częściach ciała. Jest to utrzymanie integralności mechanicznej kości, przyczepienie mięśni i ścięgien oraz produkcja nowych komórek kostnych.

Jednakże, w jamie ustnej występują także inne struktury anatomiczne, które pełnią podobne funkcje do okostnej, takie jak przyrosty kości (torbielowate lub brodawkowate), włókniste połączenia między kośćmi (szwy), oraz zębina, która stanowi warstwę ochronną zęba i jest wytwarzana przez komórki zębinowe.

Jeśli rozważasz odbudowę brakujących zębów przy pomocy materiałów w ramach usług Implanty Poznań lub Proteza Poznańskontaktuj się z kliniką dentystyczną Stankowscy-Białach. Dlaczego warto? Specjaliści zadbają o Ciebie w pełnym zakresie! Od zabiegów przygotowujących do procedury właściwej, jak np. poprzez odbudowę kości, aż do końcowego wykonania zabiegu i opieki pozabiegowej.

Powrót do: SŁOWNIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *