Kserostomia

Kserostomia to medyczny termin. Odnosi się do stanu suchości w jamie ustnej, spowodowanego brakiem lub ograniczeniem produkcji śliny przez gruczoły ślinowe.

Ślina jest niezbędna dla zachowania zdrowia jamy ustnej. Pomaga w nawilżaniu i oczyszczaniu błony śluzowej jamy ustnej. Ponadto pomaga w neutralizacji kwasów, chronieniu zębów przed próchnicą oraz ułatwiającą proces przełykania i trawienia pokarmów.

Kserostomia może być wynikiem wielu czynników. W tym chorób autoimmunologicznych, zaburzeń hormonalnych, chorób neurologicznych. Ponadto radioterapii, stosowania niektórych leków, jak również stanów psychicznych, takich jak stres lub depresja.

Objawy kserostomii mogą obejmować suchość w ustach. Dodatkowo trudności w mówieniu, jedzeniu i przełykaniu, pieczenie i dyskomfort w jamie ustnej, a także zwiększone ryzyko infekcji jamy ustnej i zębów.

Leczenie kserostomii może obejmować stosowanie środków nawilżających jamę ustną, zmianę diety, przyjmowanie leków stymulujących produkcję śliny. Jednakże również leczenie chorób, które mogą powodować suchość w ustach.

Jeśli rozważasz odbudowę brakujących zębów przy pomocy materiałów w ramach usług Implanty Poznań lub Proteza Poznańskontaktuj się z kliniką dentystyczną Stankowscy-Białach. Dlaczego warto? Specjaliści zadbają o Ciebie w pełnym zakresie! Od zabiegów przygotowujących do procedury właściwej, jak np. poprzez odbudowę kości, aż do końcowego wykonania zabiegu i opieki pozabiegowej.

Powrót do: SŁOWNIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *