Implant

Implant zębowy to sztuczny korzeń zęba, który chirurg osadza w szczęce lub żuchwie w celu zastąpienia utraconego zęba. Składa się z trzech podstawowych elementów: implantu, abutmentu i korony.

Implant zębowy zazwyczaj wykonuje się z tytanu. Organizm bardzo dobrze go toleruje. Ponadto materiał ten nie powoduje reakcji alergicznych. Po osadzeniu w kości szczęki lub żuchwy, implant integruje się z kością przez proces zwany osteointegracją, co pozwala na stabilne osadzenie implantu.

Abutment to element łączący implant z koroną. Zwykle wykonuje się go z metalu lub ceramiki i ma kształt śruby, którą przykręca się do implantu. Na abutment przylega korona, czyli sztuczna korona zęba, która imituje naturalny kształt i kolor zęba.

Implanty zębowe są trwałym i skutecznym rozwiązaniem w przypadku braku jednego lub kilku zębów. Po założeniu implantu pacjenci powinni regularnie dbać o higienę jamy ustnej oraz przestrzegać zaleceń stomatologa w zakresie pielęgnacji implantu, aby uniknąć infekcji lub innych problemów.

Implant – rodzaje

Istnieje kilka rodzajów implantów zębowych, które różnią się między sobą konstrukcją i materiałem wykonania. Oto kilka przykładów:

  1. Implanty zębowe jednoczęściowe. To implanty, które składają się z jednego elementu, w którym korzeń i abutment łączą się. Stosuje się je w przypadkach, gdy konieczne jest osadzenie implantu w mniej stabilnej kości, np. w kości zębodołowej.
  2. Implanty zębowe dwuczęściowe. To najbardziej popularny typ implantów. Składają się one z osobnych korzeni i abutmentów, co ułatwia regulację kąta nachylenia korony.
  3. Implanty zębowe natychmiastowe. To implanty, które osadza się natychmiast po usunięciu starego zęba. Dzięki temu pacjent nie musi czekać na zabieg i może od razu korzystać z implantu.
  4. Implanty zębowe z ceramiczną koroną. W tym przypadku korona jest wykonana z ceramiki, co zapewnia naturalny wygląd i kolor implantu.
  5. Implanty zębowe typu „All-on-4”. To specjalny typ implantów, w którym cztery implanty są osadzane w jednej łuku zębowym, a na nich mocowana jest proteza zębowa.
  6. Implanty zębowe z warstwą hydroksyapatytu – warstwa ta przyspiesza proces osteointegracji, dzięki czemu implant szybciej zlewa się z kością.

Powrót do: SŁOWNIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *