Kiretaż

Kiretaż w stomatologii to procedura, która polega na usunięciu płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego z powierzchni zębów i pod dziąsłami.

Podczas kiretażu stomatolog używa narzędzia zwanej kiretą, która ma kształt podobny do haczyka. Kiretą usuwa się osady i złogi, które gromadzą się na powierzchni zębów i pod dziąsłami. Usuwanie kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej jest ważne dla utrzymania zdrowia jamy ustnej. Te osady mogą prowadzić do chorób dziąseł i innych poważniejszych schorzeń jamy ustnej, takich jak próchnica.

Stosuje się go również w leczeniu chorób przyzębia, takich jak zapalenie dziąseł i paradontoza. W tym przypadku, stomatolog wykonuje bardziej zaawansowaną procedurę. Po to, aby usunąć bakterie i zmiany zapalne z obszaru poddziąsłowego. To może pomóc w zahamowaniu postępu choroby.

Przed jakimi zabiegami dentystycznymi wykorzystuje się kiretaż?

Kiretaż jest wykorzystywany przed niektórymi zabiegami dentystycznymi, aby zapewnić zdrowe środowisko w jamie ustnej i zminimalizować ryzyko powikłań.

Przed leczeniem kanałowym, stomatolog może przeprowadzić kiretaż, aby usunąć zębinę z kanału korzenia zęba oraz usunąć martwe tkanki z okolic przyzębia. To pozwoli na lepsze oczyszczenie kanału i zmniejszy ryzyko infekcji.

Przed leczeniem periodontologicznym, takim jak skaling i root planning, stomatolog może przeprowadzić kiretaż, aby usunąć kamień nazębny, płytkę bakteryjną i złogi z powierzchni zębów i poddziąsłowych. To pozwoli na dokładniejsze oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych i zmniejszy ryzyko zakażenia.

Kiretaż może być również stosowany przed innymi zabiegami chirurgicznymi, takimi jak implanty dentystyczne, aby usunąć bakterie i zmniejszyć ryzyko infekcji.

Powrót do: SŁOWNIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *