Kieszonka dziąsłowa

Kieszonka dziąsłowa to pionowa przestrzeń pomiędzy zębem a dziąsłem. W stanie zdrowia, kieszonka dziąsłowa ma płytką głębokość, zazwyczaj nie większą niż 3 mm. Jednak w przypadku choroby dziąseł, takiej jak zapalenie dziąseł, bakterie i toksyny mogą gromadzić się w kieszonkach dziąsłowych i prowadzić do dalszych uszkodzeń tkanki dziąsłowej i kości, które podtrzymują zęby. Kieszonki dziąsłowe są ważnym wskaźnikiem zdrowia jamy ustnej. Dlatego regularne czyszczenie zębów i wizyty u dentysty są tak ważne dla utrzymania zdrowych dziąseł.

Kieszonka dziąsłowa – choroby

Choroby kieszonki dziąsłowej to grupa chorób, które wpływają na tkanki dziąsłowe i kości, które podtrzymują zęby. Oto kilka przykładów chorób kieszonki dziąsłowej:

  1. Zapalenie dziąseł – to choroba, w której bakterie gromadzą się na powierzchni zębów i powodują stan zapalny dziąseł. Jeśli choroba nie zostanie wyleczona, bakterie mogą się rozprzestrzeniać w kieszonkach dziąsłowych. To może prowadzić do dalszych uszkodzeń tkanki dziąsłowej i kości.
  2. Choroba przyzębia – jest to choroba, która wpływa na tkanki, które otaczają i podtrzymują zęby, w tym na kości i włókna przyzębia. W wyniku choroby kieszonki dziąsłowej, kieszonki mogą pogłębiać się, a kości podtrzymujące zęby mogą ulegać degradacji.
  3. Zapalenie ozębnej – to choroba, w której bakterie gromadzą się wokół korzenia zęba, prowadząc do stanu zapalnego. W wyniku choroby, kieszonki dziąsłowe mogą pogłębiać się, a kości podtrzymujące zęby mogą ulegać degradacji.

Wszystkie te choroby kieszonki dziąsłowej prowadzą do uszkodzenia tkanki dziąsłowej i kości, które podtrzymują zęby. Dlatego ważne jest, aby regularnie czyścić zęby, a w przypadku objawów chorób dziąseł, skonsultować się z dentystą.

Powrót do: SŁOWNIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *