Irygacja

Irygacja to technika higieniczna. Polega na płukaniu jamy ustnej specjalnym urządzeniem, zwanym irygatorem, za pomocą strumienia wody lub roztworu higienizującego. W stomatologii irygację stosuje się jako uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej, a także jako część zabiegów profilaktycznych i leczniczych.

Irygacja może pomóc w usunięciu resztek pokarmowych, bakterii i innych zanieczyszczeń. Gromadzą się one w trudno dostępnych miejscach jamy ustnej, takich jak przestrzenie międzyzębowe, kieszonki dziąsłowe, mostki protetyczne czy aparaty ortodontyczne. Dzięki temu szczególnie poleca się ją osobom, u których występują problemy związane z odkładaniem się kamienia nazębnego. Ponadto pacjentami z chorobami dziąseł czy innymi infekcjami jamy ustnej.

Można ją przeprowadzać za pomocą różnych rodzajów irygatorów, które różnią się sposobem działania i przeznaczeniem. Niektóre irygatory działają na zasadzie pulsacyjnego strumienia wody. To pozwala na masaż dziąseł i usuwanie osadów, podczas gdy inne irygatory korzystają z technologii ultradźwiękowej lub hydrodynamicznej, która umożliwia bardziej efektywne usuwanie płytki nazębnej i kamienia nazębnego.

Irygacja jest stosunkowo prosta i bezbolesna, ale powinna być przeprowadzana zgodnie z zaleceniami lekarza stomatologa lub higienisty dentystycznego. Zwykle zaleca się irygację po szczotkowaniu zębów, raz lub dwa razy dziennie, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Powrót do: SŁOWNIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *