Ekstrakcja

Ekstrakcja w stomatologii to zabieg polegający na usunięciu zęba z jamy ustnej. Jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych. Istnieją różne przyczyny, dla których konieczne może stać się usunięcie zęba, takie jak:

  1. Próchnica: w przypadku zaawansowanej próchnicy, która wpłynęła na miazgę zęba, lekarz stomatolog może zdecydować o usunięciu zęba, aby zapobiec dalszym powikłaniom.
  2. Choroby przyzębia: w niektórych przypadkach, takich jak ciężkie zapalenie przyzębia, wyciągnięcie zęba może pomóc w zatrzymaniu rozprzestrzeniania się choroby na inne zęby.
  3. Ubytek w uzębieniu. usunięcie zęba może być konieczne, jeśli ząb jest zbyt uszkodzony lub zbyt zniszczony, aby można było go uratować.
  4. Ortodoncja. czasami ekstrakcja zęba jest wymagana w celu przygotowania pacjenta do leczenia ortodontycznego.

Ekstrakcja można przeprowadzić na na kilka sposobów. W zależności od stanu i położenia zęba. Może to być ekstrakcja prostsza, gdy ząb jest już luźny i łatwo się go wydobywa. Ponadto bardziej skomplikowana, gdy konieczne jest wykonanie nacięcia dziąsła i/lub usunięcie kości, aby uzyskać dostęp do zęba.

Po ekstrakcji zęba, pacjent może odczuwać pewien dyskomfort i ból. Jednakże w większości przypadków jest to normalne i może być łagodzone przez lekarza stomatologa. Pacjent powinien przestrzegać zaleceń dotyczących opieki pooperacyjnej, aby uniknąć powikłań i jak najszybciej wrócić do zdrowia.

Powrót do: SŁOWNIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *