Diatermia chirurgiczna

Diatermia chirurgiczna to technika chirurgiczna wykorzystująca prąd o wysokiej częstotliwości w celu cięcia, koagulacji, koagulacji naczyń krwionośnych oraz usunięcia tkanek. Jest to bezdotykowy i precyzyjny sposób przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego, który zapewnia mniej krwawienie, mniejsze ryzyko infekcji oraz krótszy czas rekonwalescencji w porównaniu z tradycyjnymi metodami chirurgicznymi.

Podczas diatermii chirurgicznej prąd o wysokiej częstotliwości przekazuje się przez elektrodę, która dotyka lub znajduje się w bliskim kontakcie z tkanką. Prąd powoduje wytwarzanie ciepła, co prowadzi do szybkiego i precyzyjnego cięcia lub koagulacji tkanki. Ponieważ prąd przekazuje się przez elektrodę bezpośrednio do tkanki, krwawienie podczas zabiegu jest minimalne lub zupełnie zanika.

Diatermię chirurgiczną stosuje się w wielu dziedzinach chirurgii. W tym w chirurgii stomatologicznej, dermatologii, chirurgii plastycznej, ginekologii, okulistyce i innych. Specjaliści stosują ją do usuwania znamion, blizn, zmarszczek. Ponadto nadmiaru tkanki, zabiegów endoskopowych oraz operacji chirurgicznych związanych z chorobami krążenia, wątroby i dróg żółciowych.

Diatermia chirurgiczna w stomatologii

W stomatologii diatermię chirurgiczną stosuje się w celu przeprowadzenia precyzyjnych i bezpiecznych zabiegów chirurgicznych w obrębie jamy ustnej. Diatermię można wykorzystywać do różnych zadań, takich jak:

  1. Usuwanie zmian nowotworowych. Diatermię chirurgiczną wykorzystuje się do usunięcia zmian nowotworowych w jamie ustnej, takich jak brodawki, guzki i inne nieprawidłowości.
  2. Usuwanie nadmiaru dziąseł, które mogą prowadzić do chorób przyzębia i innych problemów stomatologicznych.
  3. Leczenie chorób przyzębia. Diatermia może być stosowana w leczeniu chorób przyzębia. Takich jak zapalenie przyzębia, gdzie może pomóc w usuwaniu tkanki chorej i dezynfekcji obszaru.
  4. Usuwanie nadmiaru tkanki. Diatermia może być wykorzystana do usuwania nadmiaru tkanki z okolic zębów. Takich jak torbiele, torbiele przynosowe, a także w przypadku patologicznych powiększeń brodawek.
  5. Koagulacja tkanek: diatermia może być stosowana do koagulacji naczyń krwionośnych, co zapobiega krwawieniu podczas zabiegu chirurgicznego.

Diatermia chirurgiczna jest często preferowaną metodą w stomatologii, ponieważ zapewnia precyzyjne cięcie i koagulację tkanek, minimalizuje krwawienie, zmniejsza ryzyko infekcji i skraca czas rekonwalescencji pacjenta.

Powrót do: SŁOWNIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *