Demineralizacja

Demineralizacja to proces utraty minerałów z tkanek, takich jak kości, zęby lub szkliwo. W przypadku zębów, demineralizacja jest wynikiem działania kwasów produkowanych przez bakterie, które metabolizują cukry z pożywienia. Te kwasy atakują szkliwo zębów, powodując utratę minerałów, co prowadzi do powstawania ubytków w zębach, znanych jako próchnica. Demineralizacja szkliwa jest procesem odwracalnym, jeśli zostanie zauważona na wczesnym etapie, a zęby będą odpowiednio pielęgnowane. W takim przypadku odpowiednia dieta i higiena jamy ustnej. W tym stosowanie pasty do zębów z fluorem, mogą pomóc w remineralizacji szkliwa. Jednakże, gdy demineralizacja jest już zaawansowana, zniszczenie szkliwa jest nieodwracalne. Ponadto leczenie wymaga interwencji stomatologicznej, takiej jak wypełnienie lub korona dentystyczna.

Przyczyny demineralizacji

Przyczyny demineralizacji mogą być różne i zależą od rodzaju tkanek, które są dotknięte tym procesem. Oto kilka przykładów:

  1. Słaba higiena jamy ustnej. Niedostateczne mycie zębów, niedokładne usuwanie płytki nazębnej i resztek pokarmowych zębów i dziąseł. To może prowadzić do gromadzenia się bakterii i kwasów, co zwiększa ryzyko demineralizacji szkliwa i powstawania próchnicy.
  2. Nieprawidłowa dieta. Dieta bogata w cukry i węglowodany, zwłaszcza słodzone napoje i przekąski, może sprzyjać rozwojowi bakterii w jamie ustnej. Ponadto może prowadzić do wzrostu kwasów, co może prowadzić do demineralizacji szkliwa.
  3. Wysoka kwasowość śliny: u niektórych osób ślina jest naturalnie bardziej kwaśna, co zwiększa ryzyko demineralizacji szkliwa.
  4. Urazy mechaniczne: urazy mechaniczne, takie jak uderzenia w zęby lub uszkodzenia szkliwa, mogą prowadzić do demineralizacji.
  5. Niedobory w diecie. Niedobór minerałów, takich jak wapń, fosfor i witamina D, może prowadzić do osłabienia kości i zębów oraz zwiększyć ryzyko demineralizacji.
  6. Czynniki chorobowe: choroby, takie jak choroby autoimmunologiczne, zaburzenia hormonalne i choroby jamy ustnej, mogą prowadzić do demineralizacji kości i zębów.

Wszystkie te czynniki mogą wpływać na proces demineralizacji, który prowadzi do osłabienia i uszkodzenia tkanek, takich jak szkliwo, kości i zęby.

Powrót do: SŁOWNIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *