Atrofia

Atrofia w stomatologii odnosi się do utraty tkanki lub masy kości w jamie ustnej. To może prowadzić do utraty zębów, zaniku dziąseł, a także do zmian w kształcie i wymiarach szczęki oraz żuchwy. Atrofia może mieć różne przyczyny, takie jak choroby periodontologiczne, urazy, utrata zębów, infekcje, a także wynikać z niedoborów żywieniowych. W zależności od stopnia zaawansowania atrofii, może być konieczne przeprowadzenie odpowiedniego leczenia. Takiego jak implanty zębowe, protezy lub zabiegi chirurgiczne mające na celu przywrócenie prawidłowych proporcji i funkcjonalności jamy ustnej.

Atrofia – przyczyny

Atrofia może mieć różne przyczyny, w zależności od jej rodzaju i lokalizacji. Niektóre z przyczyn mogą obejmować:

 1. Choroby periodontologiczne: takie jak choroba przyzębia, zapalenie dziąseł czy paradontoza, mogą prowadzić do atrofii kości szczęki lub żuchwy.
 2. Utrata zębów: utrata jednego lub kilku zębów może prowadzić do zmniejszenia obciążenia kości, co z kolei może prowadzić do atrofii. Wtedy konieczna jest odbudowa zębów Poznań.
 3. Niedobór żywieniowy: niedobory witamin i minerałów mogą prowadzić do osłabienia kości, a w konsekwencji do atrofii.
 4. Choroby autoimmunologiczne. Choroby takie jak toczeń rumieniowaty układowy czy reumatoidalne zapalenie stawów mogą prowadzić do uszkodzenia kości i tkanek w jamie ustnej.
 5. Czynniki genetyczne: niektóre przypadki atrofii mogą mieć podłoże genetyczne.
 6. Urazy: urazy w okolicy jamy ustnej, szczególnie w wyniku wypadków samochodowych lub upadków, mogą prowadzić do atrofii.
 7. Zaburzenia hormonalne. Nniektóre zaburzenia hormonalne, takie jak menopauza u kobiet czy niedoczynność tarczycy, mogą prowadzić do atrofii kości w jamie ustnej.
 8. Palenie tytoniu. Palenie tytoniu może wpłynąć na krążenie krwi w jamie ustnej, co z kolei może prowadzić do osłabienia kości i atrofii.

To tylko niektóre z przyczyn atrofii w stomatologii, a w niektórych przypadkach atrofia może mieć wiele czynników prowadzących do jej powstania.

Leczenie atrofii

Leczenie atrofii w stomatologii zależy od jej rodzaju i stopnia zaawansowania. Niektóre z możliwych metod leczenia to:

 1. Implanty zębowe Poznań. Wprzypadku atrofii, gdy kość jest zbyt słaba lub zbyt mała, by utrzymać implant, można przeprowadzić zabieg augmentacji kości, który polega na wprowadzeniu do kości materiału augmentacyjnego. Następnie, po odpowiednim czasie, można przystąpić do implantacji zęba.
 2. Protezy Poznań. Protezy mogą być stosowane w przypadku atrofii, gdy nie ma możliwości wprowadzenia implantów zębowych. Protezy mogą być stałe lub ruchome, a ich wybór zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta.
 3. Zabiegi chirurgiczne. W przypadkach zaawansowanej atrofii, kiedy kość jest zbyt słaba lub zbyt mała, aby zastosować implanty zębowe lub protezy, konieczne może być przeprowadzenie zaawansowanych zabiegów chirurgicznych, takich jak transplantacja kości lub przeszczep kości.
 4. Terapia tkankowa. Niektóre formy atrofii mogą być leczone terapią tkankową, która polega na wprowadzeniu do organizmu pacjenta substancji, które stymulują wzrost i regenerację kości i tkanek.
 5. Leczenie przyczynowe. Jeśli atrofia jest spowodowana chorobą, taką jak choroba przyzębia, leczenie przyczynowe jest niezbędne do powstrzymania dalszego postępu atrofii i zapobieżenia dalszym uszkodzeniom w jamie ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *