Szyna relaksacyjna

Szyna relaksacyjna jest znana również jako szyna rozluźniająca. To rodzaj specjalnego nakładki dentystycznego, zwykle wykonanej z elastycznego materiału. Takiego jak tworzywo sztuczne lub silikon, która jest noszona na zębach w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego w okolicy szczęki i żuchwy. Ponadto do łagodzenia objawów związanych z bruksizmem (nadmierne zgrzytanie zębami) lub innymi zaburzeniami stawu skroniowo-żuchwowego.

Szyna relaksacyjna – kiedy się ją stosuje?

Szynę relaksującą stosuje się w różnych przypadkach, takich jak:

  • Bruksizm (nadmierne zgrzytanie zębami). Szynę relaksacyjną stosuje się jako formę terapii farmakologicznej. W przypadku pacjentów, którzy zgrzytają zębami w nocy (tzw. bruksizm nocny) lub w ciągu dnia (bruksizm dzienne). Co może prowadzić do uszkodzenia zębów, mięśni i stawów skroniowo-żuchwowych. Działa jako bariera ochronna między zębami górnej i dolnej szczęki. Zmniejszając tym samym nacisk i tarcie między nimi podczas zgrzytania i chroniąc zęby przed uszkodzeniem.
  • Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego. Szynę relaksacyjną można stosować jako jedno z narzędzi w leczeniu niektórych zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego. Takich jak dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego (TMD) czy zespół bólu mięśniowo-stawowego.
  • Chronienie przed urazami związanymi z aktywnościami sportowymi. Szyna relaksacyjna chroni zęby przed urazami związanymi z aktywnościami sportowymi. Takimi jak kontakty fizyczne w czasie gry w sporty.

Szyny relaksacyjne dostosowuje się zazwyczaj indywidualnie do potrzeb pacjenta przez stomatologa specjalizującego się w leczeniu zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego lub w stomatologii zachowawczej. Pacjenci noszą szynę relaksacyjną zwykle w nocy, chociaż w niektórych przypadkach może być rekomendowane również jej noszenie w ciągu dnia, w zależności od diagnozy i potrzeb pacjenta. W celu prawidłowego zastosowania szyny relaksacyjnej oraz osiągnięcia optymalnych efektów leczenia, konieczne jest dokładne dostosowanie jej do zgryzu pacjenta oraz regularne monitorowanie postępów leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *