Striping w stomatologii nazywa się także strippingiem lub odmiękaniem zębów. To procedura, która polega na delikatnym usunięciu niewielkiej ilości szkliwa z powierzchni zębów. W celu zmniejszenia ich szerokości lub przestrzeni między nimi. Jest to zabieg, który wykonuje się przede wszystkim w ramach leczenia ortodontycznego w celu korekty nieprawidłowego ustawienia zębów i uzyskania optymalnego zgryzu.

Striping – kiedy się go stosuje?

Można go stosować w różnych przypadkach, takich jak:

  • Leczenie zębów z nadmiernym zwężeniem. Czasami zęby mogą być zbyt szerokie. To z kolei może prowadzić do nieprawidłowego ustawienia w łuku zębowym. Ponadto do nieestetycznego wyglądu. Striping można stosować w celu zmniejszenia szerokości tych zębów, wyrównania ich kształtu i uzyskania prawidłowego ustawienia w łuku zębowym.
  • Uzyskanie miejsca dla przesunięcia zębów w leczeniu ortodontycznym. Czasami w leczeniu ortodontycznym konieczne jest przesunięcie zębów w określonej części łuku zębowego w celu uzyskania prawidłowego zgryzu. Striping można stosować, aby stworzyć wystarczająco dużo miejsca na przesunięcie tych zębów bez konieczności usunięcia zębów.
  • Korekta nieprawidłowości w kształcie zębów. Striping można stosować w celu korekty nieprawidłowości w kształcie zębów. Takich jak zbyt szerokie zęby jednokorzeniowe, które mogą powodować trudności w prawidłowym ustawieniu się w łuku zębowym.

Striping jest zwykle wykonywany przez stomatologa ortodontę lub higienistkę stomatologiczną przy użyciu specjalnych cienkich taśm polerskich lub innych narzędzi, które umożliwiają precyzyjne usunięcie niewielkiej ilości szkliwa. Procedura jest zazwyczaj bezbolesna i nieinwazyjna, jednak może być stosowana tylko w odpowiednich przypadkach, zgodnie z planem leczenia ortodontycznego i po ocenie dokładnego badania jamy ustnej pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *