Progenia

Progenia jest wadą zgryzu, która charakteryzuje się wystającą żuchwą i przesunięciem jej do przodu w stosunku do górnej szczęki. Jest to odmiana klasy III wad zgryzu według klasyfikacji Angle’a, gdzie dolna szczęka przesunęła się do przodu w stosunku do górnej szczęki. Co powoduje nieprawidłowe ustawienie zębów i nieprawidłowy zgryz.

Progenia – leczenie

Leczenie progenii zależy od stopnia zaawansowania wady, wieku pacjenta oraz innych czynników indywidualnych. Oto kilka możliwych opcji leczenia progenii:

  • Aparaty ortodontyczne. W przypadku łagodniejszych postaci progenii, aparaty ortodontyczne stosuje się w celu przemieszczenia zębów i ustawienia żuchwy w odpowiednim położeniu. Mogą to być tradycyjne aparaty na stałe lub niewidoczne aparaty, takie jak nakładki ortodontyczne.
  • Aparaty ortopedyczne. W niektórych przypadkach progenii, zwłaszcza u dzieci w wieku wzrostu, można stosować aparaty ortopedyczne. Mają one na celu kontrolować wzrost żuchwy i kierować jej rozwój w odpowiednim kierunku.
  • Chirurgia ortognatyczna. W przypadku bardziej zaawansowanych postaci progenii, może być konieczne przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, takiego jak chirurgia ortognatyczna. Jest to zaawansowane leczenie, które pozwala na precyzyjne przemieszczenie żuchwy w odpowiednie miejsce w celu poprawienia zgryzu i estetyki twarzy.

Leczenie progenii powinno być planowane indywidualnie przez doświadczonego stomatologa ortodontę lub chirurga szczękowo-twarzowego. Wymaga ono dokładnej diagnostyki, oceny stopnia zaawansowania wady oraz oceny ogólnego zdrowia pacjenta. W zależności od indywidualnych okoliczności, leczenie progenii może być kompleksowe i czasochłonne, jednak może przynieść znaczne korzyści dla funkcji zgryzu, estetyki twarzy oraz ogólnego zdrowia jamy ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *