Most protetyczny

Most protetyczny, znany jest również jako most dentystyczny. Jest rodzajem protetyki stomatologicznej, który służy do zastępowania jednego lub kilku brakujących zębów. To stałe rozwiązanie, które jest trwale przymocowane do istniejących zębów lub implantów w jamie ustnej.

Most protetyczny składa się z dwóch części: koron, które umieszcza się na zębach otaczających ubytek. Ponadto ze sztucznej korony, która zastępuje brakujący ząb lub zęby. Korony na zębach otaczających ubytek pełnią funkcję podpór. Trzymają most w miejscu, umożliwiając pacjentowi normalne funkcje, takie jak gryzienie i mówienie.

Kiedy stosuje się most protetyczny?

Most protetyczny stosuje się w przypadkach, gdy brakuje jednego lub kilku zębów obok siebie. Jednakże istnieją jeszcze zęby otaczające ubytek, które mogą służyć jako podpory dla mostu. Główne zastosowania mostów protetycznych to:

  • Zastępowanie pojedynczego zęba. Most protetyczny stosuje się w przypadku braku jednego zęba. Sztuczną koronę mostu umieszcza się na zębach otaczających brakujący ząb, co pozwala na odbudowanie kompletnego łuku zębowego.
  • Zastępowanie kilku zębów. Można go również stosować w przypadku braku kilku zębów obok siebie. Sztuczne korony mostu umieszcza się na zębach otaczających ubytek, tworząc połączenie sztucznych zębów, które zastępują brakujące zęby.

Mosty protetyczne są stosowane, gdy pacjent nie jest odpowiednim kandydatem do implantów stomatologicznych, a braki zębowe wymagają stałego i trwałego zastąpienia. Przed decyzją o zastosowaniu mostu protetycznego konieczne jest dokładne badanie stomatologiczne i ocena stanu jamy ustnej przez profesjonalnego stomatologa, który dobierze odpowiednią opcję leczenia, uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *