Kamień nazębny

Kamień nazębny jest nazywany także złogiem nazębnym lub nazębnym osadem. To twardy osad bakteryjny, który gromadzi się na powierzchniach zębów i w obrębie linii dziąseł. Powstaje w wyniku mineralizacji płytki nazębnej. Czyli miękkiej warstwy bakteryjnej, która regularnie tworzy się na powierzchniach zębów w wyniku naturalnego procesu fermentacji bakteryjnej.

Kamień nazębny może powstawać u osób w każdym wieku, jednak jego rozwijanie się jest związane z nieodpowiednią higieną jamy ustnej. Jeśli płytki nazębnej nie jest regularnie usuwana przez prawidłowe szczotkowanie zębów, nitkowanie, oraz płukanie jamy ustnej, bakterie w płytkach nazębnych mogą wytrącać się i mineralizować, tworząc twardy osad zwany kamieniem nazębnym.

Kamień nazębny – skutki

Skutki kamienia nazębnego mogą być poważne dla zdrowia jamy ustnej. Kamień nazębny działa jako siedlisko dla bakterii, które mogą powodować stan zapalny dziąseł (zapalenie dziąseł), próchnicę, a w zaawansowanych przypadkach może prowadzić do zaawansowanych chorób przyzębia, takich jak zapalenie przyzębia (paradontoza) i utraty zębów. Aby zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego, warto stosować regularne i skuteczne metody higieny jamy ustnej, takie jak:

  • Szczotkowanie zębów minimum 2 razy dziennie przez co najmniej 2 minuty, używając pasty do zębów zawierającej fluor.
  • Nitkowanie zębów codziennie, aby usunąć płytkę nazębną z miejsc niedostępnych dla szczoteczki.
  • Płukanie jamy ustnej płynem do płukania, który może pomóc w eliminacji bakterii i kontroli płytki nazębnej.
  • Regularne wizyty u stomatologa w celu profesjonalnego usunięcia kamienia nazębnego oraz oceny ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej.
  • Unikanie palenia tytoniu, które może zwiększać ryzyko powstawania kamienia nazębnego.

Zapobieganie kamieniu nazębnemu jest ważne dla utrzymania zdrowia jamy ustnej i unikania poważniejszych problemów związanych z przyzębiem. 

Usuwanie kamienia nazębnego

Usuwanie kamienia nazębnego jest zadaniem, które powinien wykonywać profesjonalny stomatologa lub higienistka stomatologiczna. Istnieją różne metody usuwania kamienia nazębnego, w zależności od jego stopnia zaawansowania. Oto kilka popularnych metod usuwania kamienia nazębnego:

Skaling. Jest to proces usuwania kamienia nazębnego przy użyciu specjalistycznego narzędzia zw. skalerem. Stomatolog lub higienistka stomatologiczna używa skalera do delikatnego zeskrobywania kamienia nazębnego z powierzchni zębów i pod linii dziąseł.

Piaskowanie. Jest to technika usuwania kamienia nazębnego, w której używa się specjalnego urządzenia, które wyrzuca pod ciśnieniem na zęby i dziąsła strumień powietrza, wody i proszku piaskującego. To pozwala na usunięcie kamienia nazębnego i przebarwień z powierzchni zębów.

Leczenie ultradźwiękowe. Jest to metoda, w której używa się urządzenia emitującego dźwięki ultradźwiękowe, które rozbijają kamień nazębny na mniejsze fragmenty, które są następnie usuwane przy użyciu skalera.

Laserowe usuwanie kamienia nazębnego. Jest to nowoczesna metoda usuwania kamienia nazębnego, w której używa się lasera do spalenia kamienia nazębnego. Metodę tę można stosować w przypadku mniejszych złogów kamienia nazębnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *