Hemisekcja

Hemisekcja to chirurgiczny zabieg stomatologiczny, który polega na usunięciu jednej połowy korzenia zęba w celu zachowania reszty zęba. Stosuje się ją w przypadku zaawansowanej choroby zęba. Zwłaszcza gdy dotyczy ona korzenia lub tkanek przykorzeniowych, a pozostała część zęba jest w dobrym stanie.

Hemisekcję stosuje isę w przypadku zębów wielokorzeniowych, takich jak trzonowce (molars), które mają dwie lub więcej korzeni. Zazwyczaj wykonuje się ją na dolnych trzonowcach, które są bardziej podatne na zaawansowaną chorobę przyzębia. Taką jak zapalenie przyzębia lub wskutek złego leczenia kanałowego.

Hemisekcja – kiedy się ją stosuje?

Sytuacje, w których można ją stosować, to m.in.:

Zaawansowana choroba przyzębia: Jeśli zaawansowana choroba przyzębia (paradontoza) dotyka jednego z korzeni zęba, a pozostała część zęba jest zdrowa, hemisekcję można stosowa w celu usunięcia chorej części korzenia i zachowania zdrowej części zęba.

Złamania korzenia zęba. Jeśli korzeń zęba uległ złamaniu w jednym miejscu, a pozostała część zęba jest zdrowa, hemisekcja może być stosowana w celu usunięcia złamanego fragmentu korzenia i zachowania reszty zęba.

Zaburzenia okluzyjne. Można ją stosować w przypadku zaburzeń okluzyjnych (czyli sposobu, w jaki zęby gryzą się na siebie) związanych z obecnością zęba wielokorzeniowego, który powoduje nieprawidłowe obciążenie innych zębów.

Hemisekcja jest zaawansowanym zabiegiem, który powinien wykonywać doświadczonego stomatologa lub specjalistę chirurgii stomatologicznej. Decyzja o zastosowaniu hemisekcji podejmuje się indywidualnie. Po dokładnej ocenie stanu zęba, analizie ryzyka i korzyści oraz po omówieniu innych opcji leczenia z pacjentem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *