Fluoryzacja

Fluoryzacja to proces stosowania fluorków w celu zwiększenia odporności szkliwa zębów na próchnicę. Fluorek jest naturalnym minerałem występującym w przyrodzie, który jest skutecznym środkiem do zapobiegania próchnicy zębów. Fluoryzacja jest jednym z najważniejszych środków profilaktyki próchnicy stosowanych w stomatologii.

Fluoryzacja – formy

Fluorek stosuje się na zębach w różnych formach, takich jak:

  1. Fluorek wodny. Wykorzystuje się go najczęściej. Fluorek dodaje się do wody pitnej. Fluorek wodny jest prosty i niedrogi w stosowaniu, ponieważ nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów stomatologicznych. Jest dostępny publicznie w wielu krajach jako środek do profilaktyki próchnicy.
  2. Fluorek lakierowany. Jest to metoda, w której lekarz stomatologa nakłada na powierzchnię zębów specjalny lakier fluorkowy, który uwalnia fluorek stopniowo. Lakier jest zazwyczaj nakłada się na powierzchnie trudno dostępne. Takie jak bruzdy zębów lub miejsca zwiększonego ryzyka próchnicy. Często stosuje się tę metodę u dzieci.
  3. Fluorek w postaci żeli, lakierów lub lakierów do stosowania domowego. Są to produkty dostępne w aptekach, które pacjenci mogą stosować w domu według zaleceń lekarza stomatologa.

Fluoryzacja działa na zęby, wzmacniając ich szkliwo i tworząc twardą warstwę fluorkową, która chroni zęby przed działaniem kwasów, które powodują próchnicę. Fluorek działa również na bakterie próchnicowe, hamując ich wzrost i działanie. Regularna fluoryzacja może zmniejszyć ryzyko próchnicy i poprawić ogólną zdrowotność zębów, zwłaszcza u dzieci, które są bardziej narażone na próchnicę. Decyzja o zastosowaniu fluorezacji powinna być podejmowana indywidualnie we współpracy z lekarzem stomatologiem, uwzględniając ryzyko próchnicy, stan zdrowia jamy ustnej pacjenta oraz lokalne zalecenia dotyczące fluorezacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *