Zgorzel miazgi

Zgorzel miazgi, nazywana również martwicą miazgi, jest stanem zapalnym i degeneracyjnym miazgi zębowej, która znajduje się wewnątrz zęba. Miazga jest tkanką łączną, która zawiera naczynia krwionośne, nerwy i komórki, i stanowi „rdzeń” zęba.

Zgorzel miazgi może wystąpić, gdy infekcja bakteryjna przedostanie się do wnętrza zęba przez ubytki próchnicowe, pęknięcia, ubytki wypełnień lub uszkodzenia mechaniczne zęba. Infekcja prowadzi do martwicy tkanek, a z czasem rozwija się stan zapalny.

Objawy zgorzeli miazgi obejmują ból zęba, wrażliwość na gorące lub zimne napoje lub jedzenie, obrzęk dziąseł wokół zęba oraz zaczerwienienie. Może również wystąpić martwica kości wokół zęba.

Leczenie zgorzeli miazgi polega na usunięciu zainfekowanej miazgi z zęba, a następnie wypełnieniu kanałów korzeniowych (tzw. leczenie kanałowe), aby zapobiec dalszej infekcji. W niektórych przypadkach konieczna może być ekstrakcja (usunięcie) zęba.

Jeśli zgorzel miazgi pozostanie nieleczona, może prowadzić do poważniejszych powikłań, takich jak zapalenie przyzębia, zapalenie kości szczęki lub ropień. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z dentystą w przypadku pojawienia się objawów zgorzeli miazgi.

Zgorzel miazgi – przyczyny

Zgorzel miazgi jest spowodowana infekcją bakteryjną wewnątrz zęba. Infekcja ta może powstać na skutek ubytków próchnicowych, pęknięć, ubytków wypełnień lub uszkodzeń mechanicznych zęba, które umożliwiają bakteriom dostanie się do wnętrza zęba.

Bakterie, które powodują zgorzel miazgi, to zazwyczaj bakterie beztlenowe, takie jak Porphyromonas gingivalis, Prevotella intermedia czy Fusobacterium nucleatum. Bakterie te wykorzystują cukry z pokarmu, które pozostają na zębach i produkują kwaśnie, które niszczą szkliwo i dentynę. W wyniku tego powstają ubytki próchnicowe, które umożliwiają bakteriom dostanie się do miazgi.

Czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia zgorzeli miazgi, to m.in. brak odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz dieta bogata w cukier. Ponadto brak regularnych wizyt u dentysty, stres, choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca), a także urazy mechaniczne zębów.

Leczenie

Leczenie zgorzeli miazgi polega na usunięciu zainfekowanej miazgi z wnętrza zęba oraz wypełnieniu kanałów korzeniowych, aby zapobiec dalszej infekcji. Jest to procedura znana jako leczenie kanałowe.

Leczenie kanałowe zwykle przeprowadza się w trzech etapach:

  1. Usunięcie zainfekowanej miazgi – dentysta używa narzędzi endodontycznych, aby usunąć całą zainfekowaną miazgę z wnętrza zęba.
  2. Oczyszczenie kanałów korzeniowych – po usunięciu miazgi, kanały korzeniowe zostają dokładnie wyczyszczone z pozostałości bakteryjnych oraz martwych tkanek.
  3. Wypełnienie kanałów korzeniowych – po oczyszczeniu kanałów korzeniowych, dentysta wypełnia je specjalnym materiałem w celu zapobieżenia ponownej infekcji.

Po zakończeniu leczenia kanałowego, ząb może wymagać odbudowy za pomocą korony dentystycznej, w celu przywrócenia mu odpowiedniej funkcjonalności i estetyki.

W przypadku, gdy zgorzel miazgi jest zbyt zaawansowana, a leczenie kanałowe nie jest w stanie uratować zęba, konieczna może być ekstrakcja (usunięcie) zęba.

Ważne jest, aby jak najszybciej zgłosić się do dentysty, gdy pojawią się objawy zgorzeli miazgi, ponieważ niewyleczona infekcja może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie przyzębia, zapalenie kości szczęki czy ropień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *