Recesja dziąsłowa

Recesja dziąsłowa jest stanem, w którym dziąsła cofają się i odsłaniają zęby oraz korzenie zębów. Może to prowadzić do nadwrażliwości zębów, występowania ubytków i chorób przyzębia.

Przyczyną recesji dziąsłowej może być wiele czynników. Takich jak choroby przyzębia, złe nawyki higieny jamy ustnej, genetyka, niewłaściwe czyszczenie zębów lub zbyt agresywna szczoteczka do zębów. W przypadku dalszego postępu choroby może to prowadzić do poważnych problemów, takich jak utrata zębów.

W celu uniknięcia recesji dziąsłowej i innych chorób przyzębia zaleca się regularne wizyty u dentysty. Ponadto szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie, stosowanie nici dentystycznej lub irygatora do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz unikanie palenia i nadużywania alkoholu.

Recesja dziąsłowa – przyczyny

Recesja dziąsłowa może mieć różne przyczyny. Niektóre z najczęstszych to:

  1. Choroby przyzębia. Zapalenie dziąseł (tzw. choroba paradontalna) może powodować recesję dziąseł, gdyż prowadzi do stopniowego niszczenia tkanki dziąsłowej oraz kości podtrzymującej zęby. Choroba ta może być spowodowana bakteriami, które tworzą się na zębach i dziąsłach.
  2. Złe nawyki higieny jamy ustnej. Niewłaściwe szczotkowanie, zbyt mocne naciskanie szczoteczki na zęby lub zbyt częste stosowanie wybielaczy mogą prowadzić do uszkodzenia dziąseł i recesji.
  3. Genetyka. Niektóre osoby mają większą skłonność do recesji dziąseł niż inne z powodu uwarunkowań genetycznych.
  4. Palenie. Palenie tytoniu powoduje zmniejszenie ukrwienia dziąseł, co może prowadzić do recesji.
  5. Próchnica zębów. Nieleczona próchnica może prowadzić do utraty tkanki zęba oraz okolicznej tkanki dziąsłowej, co z kolei może prowadzić do recesji.

W przypadku wystąpienia recesji dziąsłowej zaleca się skonsultowanie z dentystą, który pomoże ustalić przyczynę i odpowiednio zareagować, aby uniknąć poważniejszych problemów z zębami i przyzębiem.

Leczenie

Leczenie recesji dziąseł zależy od stopnia zaawansowania choroby i przyczyny, która do niej doprowadziła. Poniżej przedstawiam kilka możliwości leczenia:

  1. Skaling i piaskowanie: W przypadku zaawansowanego zapalenia dziąseł (choroby paradontalnej) konieczne może być wykonanie zabiegu skalingu i piaskowania, który polega na usunięciu kamienia nazębnego oraz innych osadów z powierzchni zębów oraz z przestrzeni międzyzębowych. Zabieg ten pomaga w usunięciu bakterii, które powodują chorobę.
  2. Operacja chirurgiczna: W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie zabiegu chirurgicznego, który polega na przeszczepieniu tkanki dziąsłowej lub kości w miejsca, gdzie występuje recesja. Jest to skomplikowany zabieg, który wymaga zaawansowanego sprzętu i umiejętności chirurga.
  3. Zmiana nawyków higieny jamy ustnej, takich jak dokładniejsze szczotkowanie. Ponadto używanie miękkiej szczoteczki lub stosowanie nici dentystycznej, może pomóc w zapobieganiu dalszej recesji.
  4. Zastosowanie preparatów regeneracyjnych: W przypadku łagodnej recesji dziąseł lekarz dentysta może zalecić stosowanie preparatów regeneracyjnych, takich jak żele, płyny lub pianki zawierające składniki stymulujące regenerację tkanki dziąsłowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *