Periodontologia

Periodontologia to dziedzina stomatologii, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i zapobieganiem chorobom przyzębia, czyli tkanek, które otaczają i podtrzymują zęby.

Choroby przyzębia są spowodowane przez bakterie, które tworzą się na zębach i w jamie ustnej. Mogą one prowadzić do stanu zapalnego dziąseł, zwanej także zapaleniem dziąseł (gingivitis). Ponadto, w bardziej zaawansowanych przypadkach do zapalenia przyzębia (periodontitis).

Periodontologia zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem tych chorób przyzębia poprzez stosowanie różnych metod. Takich jak piaskowanie i polerowanie korzeni zębów, leczenie kanałowe, chirurgia przyzębia i wszczepianie implantów dentystycznych. Ponadto, periodontolodzy skupiają się na zapobieganiu chorobom przyzębia poprzez edukację pacjentów w zakresie higieny jamy ustnej i regularnych wizyt u dentysty.

Periodontologia – podział

Periodontologia dzieli się na kilka dziedzin, które skupiają się na różnych aspektach chorób przyzębia i leczeniu tkanek przyzębia.

  1. Diagnostyka. Obejmuje badania i diagnostykę chorób przyzębia. W tym pomiar głębokości kieszonek dziąsłowych, badania rentgenowskie, testy mikrobiologiczne i ocenę stanu ogólnego zdrowia pacjenta.
  2. Leczenie zachowawcze. Obejmuje stosowanie metod niechirurgicznych w celu leczenia chorób przyzębia. Takich jak skaling i polerowanie korzeni zębów, leczenie kanałowe i antybiotykoterapia.
  3. Leczenie chirurgiczne. Obejmuje stosowanie metod chirurgicznych w celu leczenia chorób przyzębia, takich jak chirurgia przyzębia, regeneracja kości i wszczepianie implantów dentystycznych.
  4. Protetyka – obejmuje stosowanie protez stomatologicznych w celu odbudowania tkanek przyzębia i uzyskania prawidłowej funkcji żucia i estetyki u pacjentów z chorobami przyzębia.
  5. Profilaktyka – obejmuje edukację pacjentów w zakresie higieny jamy ustnej, regularne badania stomatologiczne i stosowanie środków zapobiegających chorobom przyzębia, takich jak płukanki antyseptyczne i nici dentystyczne.

Podział ten pozwala na skuteczne diagnozowanie i leczenie chorób przyzębia oraz na zapobieganie ich powstawaniu u pacjentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *