Paradontoza

Paradontoza, zwana również chorobą przyzębia, to choroba zapalna tkanek otaczających zęby, czyli dziąseł, kości oraz więzadeł. Jest to choroba przewlekła, postępująca i w początkowych stadiach często nie dająca objawów.

Przyczyną paradontozy jest osadzanie się płytki bakteryjnej na powierzchni zębów, która z czasem twardnieje i przekształca się w kamień nazębny. Bakterie te wydzielają substancje, które prowadzą do stanu zapalnego dziąseł, a w dalszej kolejności uszkodzenia kości i innych tkanek przyzębia.

Objawy paradontozy to między innymi: krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania zębów, swędzenie i obrzęk dziąseł. Ponadto luźne zęby, nadwrażliwość zębów na zimno i gorąco, a także nieświeży oddech. W przypadku zaawansowanej choroby mogą pojawić się również trudności w żuciu, a nawet utrata zębów.

Leczenie paradontozy polega na usunięciu kamienia nazębnego, oczyszczeniu zębów i kieszonek dziąsłowych oraz na stosowaniu odpowiednich środków przeciwbakteryjnych. W niektórych przypadkach konieczne może być również leczenie chirurgiczne. Ważne jest również odpowiednie higieniczne dbanie o jamę ustną, w tym regularne mycie zębów i stosowanie nici dentystycznej.

Paradontoza – objawy

Objawy paradontozy, zwanej również chorobą przyzębia, mogą być różnorodne i zależą od zaawansowania choroby. Początkowe stadia paradontozy często nie dają objawów, co może utrudnić wczesne wykrycie choroby. Poniżej przedstawiam najczęstsze objawy paradontozy:

 1. Krwawienie z dziąseł – jest to jedno z najczęstszych objawów paradontozy. Dziąsła krwawią podczas szczotkowania zębów lub nici dentystycznej.
 2. Obrzęk i zaczerwienienie dziąseł – dziąsła są wrażliwe i obrzmiałe, co często towarzyszy krwawieniu.
 3. Ból lub dyskomfort podczas żucia – uszkodzone kości i przyzębie powodują ból podczas żucia.
 4. Luźne lub przesuwające się zęby. Zaawansowana paradontoza prowadzi do utraty kości i innych tkanek przyzębia, co powoduje, że zęby stają się luźne.
 5. Wrażliwość zębów – występuje zwykle w przypadku odsłonięcia szyjek zębowych, które zwykle pokryte są dziąsłami.
 6. Nieświeży oddech – bakterie w jamie ustnej, które powodują paradontozę, mogą powodować nieprzyjemny zapach z ust.
 7. Zmiana położenia zębów – zaawansowana paradontoza może prowadzić do zmiany ustawienia zębów, co wpływa na estetykę uśmiechu.

Leczenie

Leczenie paradontozy, czyli choroby przyzębia, jest procesem długotrwałym i wymaga zaangażowania pacjenta oraz lekarza dentysty. Metody leczenia zależą od stopnia zaawansowania choroby oraz od stanu tkanek przyzębia i kości.

 1. Usuwanie płytki nazębnej i kamienia – pierwszym etapem leczenia paradontozy jest usunięcie płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Może to odbyć się przy użyciu ultradźwięków lub specjalnych narzędzi. Procedura ta pozwala na oczyszczenie zębów i kieszonek dziąsłowych z bakterii i innych substancji, które powodują zapalenie dziąseł.
 2. Leczenie farmakologiczne. Lekarz może zalecić stosowanie specjalnych płukanek antybakteryjnych lub preparatów z fluorem. Pomagają one walczyć z bakteriami i zapobiegają rozwojowi choroby.
 3. Chirurgia – w niektórych przypadkach, gdy choroba jest już zaawansowana, konieczne może być przeprowadzenie zabiegów chirurgicznych, takich jak lifting dziąseł, leczenie chirurgiczne zatok dziąsłowych lub przeszczep kości.
 4. Regularne kontrole i dbanie o higienę jamy ustnej – kluczowym elementem leczenia paradontozy jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne kontrole u dentysty. Pacjent powinien regularnie myć zęby, używać nici dentystycznej i płukanek antybakteryjnych, a także zwracać uwagę na stan swoich dziąseł i zębów.

Leczenie paradontozy jest procesem długotrwałym i wymaga stałego monitorowania i dbałości o jamę ustną. Ważne jest również, aby w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek objawów choroby, jak krwawienie z dziąseł czy ból, niezwłocznie udać się do dentysty, który oceni stan tkanek przyzębia i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *