Miazga zęba

Miazga zęba jest miękką tkanką znajdującą się w środku zęba. Jest to tkanka łączna zawierająca naczynia krwionośne, nerwy oraz komórki. Produkuje ona zębinię, czyli twardą substancję, z której składa się większa część zęba.

Miazga zęba jest ważna dla zdrowia zęba, ponieważ jej funkcją jest dostarczanie substancji odżywczych i tlenu do zęba oraz usuwanie odpadów metabolicznych z wnętrza zęba. Ponadto, miazga zęba pełni rolę czuciową, dzięki obecności w niej zakończeń nerwowych, dzięki czemu czujemy ból lub dyskomfort w przypadku urazu lub infekcji.

Infekcja miazgi może prowadzić do stanu zapalnego, nazywanego martwicą miazgi, która wymaga leczenia endodontycznego, czyli popularnie zwanego „leczeniem kanałowym„. W takim przypadku, usunięcie zakażonej miazgi i wypełnienie jej materiałem bakteriobójczym pozwala na zachowanie zęba, ale pozbawia go jego naturalnej funkcji i wrażliwości na bodźce zewnętrzne.

Miazga zęba – budowa

Jest to tkanka łączna, która składa się z kilku różnych rodzajów komórek i substancji.

W skład miazgi zęba wchodzą:

  1. Fibroblasty – komórki, które produkują substancje międzykomórkowe, czyli substancje, które tworzą strukturę tkanki łącznej.
  2. Komórki tuczne – komórki, które biorą udział w reakcjach alergicznych i stanach zapalnych.
  3. Naczynia krwionośne – naczynia, które dostarczają składniki odżywcze i tlen do miazgi zęba.
  4. Naczynia limfatyczne – naczynia, które odpowiadają za odprowadzanie płynów limfatycznych i odpadów metabolicznych z miazgi zęba.
  5. Nerwy – zakończenia nerwowe, które odpowiadają za czucie bólu i innych bodźców zewnętrznych.
  6. Komórki tworzące zębinę – komórki, które produkują zębinę, czyli twardą substancję, z której składa się większa część zęba.

Miazga zęba jest otoczona twardą warstwą zębiny, a w korzeniach zębów znajduje się kanał korzeniowy, który łączy miazgę z kością zębową i umożliwia dostęp naczyń krwionośnych i nerwów do miazgi.

Choroby

Miazga jest ważnym elementem dla zdrowia zęba, a jej infekcja lub uszkodzenie może prowadzić do różnych chorób. Oto niektóre choroby miazgi zęba:

  1. Zapalenie miazgi (pulpitis) – to stan zapalny miazgi zęba, który jest najczęstszą przyczyną bólu zęba. Pulpitis może być wynikiem uszkodzenia zęba, próchnicy, urazu lub leczenia stomatologicznego.
  2. Martwica miazgi (necrosis pulpa) – to choroba, w której miazga zęba ulega całkowitej martwicy. Martwica miazgi może powodować ból zęba, a także infekcję, która może rozprzestrzeniać się na kość zębową i inne tkanki jamy ustnej.
  3. Zgorzel miazgi (gangrena pulpa) – to choroba, która rozwija się, gdy miazga zęba jest martwa i ulega zakażeniu bakteryjnym. Zgorzel miazgi może powodować silny ból zęba, obrzęk twarzy i gorączkę.
  4. Choroba kanałów zębowych (endodontyczna) – to choroba, która rozwija się, gdy infekcja z miazgi zęba przenosi się na kanały zęba, które zawierają korzenie zęba. Endodontyczna choroba kanałów zębowych może powodować ból zęba, obrzęk twarzy i gorączkę.

Leczenie chorób miazgi zęba zależy od ich stopnia zaawansowania i objawów. W przypadku zapalenia miazgi może wystarczyć usunięcie tkliwych tkanek i wypełnienie zęba materiałem zabezpieczającym. Natomiast w przypadku poważniejszych chorób może być konieczne leczenie endodontyczne lub nawet ekstrakcja zęba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *