Augumentacja kości

Augmentacja kości to zabieg chirurgiczny, który ma na celu zwiększenie masy i objętości kości w celu umożliwienia implantacji implantów dentystycznych lub innych procedur chirurgicznych. Jest to inaczej mówiąc – odbudowa kości szczęki. Zabieg ten stosuje się w przypadkach, gdy kość szczęki lub żuchwy jest zbyt cienka. Lub jeśli jest zbyt krótka, aby umożliwić stabilne umieszczenie implantów.

Podczas zabiegu augmentacji kości, chirurg stomatolog lub chirurg szczękowy najpierw dokonuje oceny kości. Dodatkowo ustala, ile kości musi dodać, aby zapewnić odpowiednią ilość masy kostnej. Następnie przeprowadza się operację, w trakcie której pobiera się fragmenty kości z innego miejsca ciała pacjenta (np. z kości biodrowej) lub używa kości z banku kości. Te fragmenty kości są następnie wszczepiane w miejsce, gdzie mają zostać umieszczone implanty dentystyczne lub w innej części kości, aby zwiększyć jej masę i objętość.

Po zabiegu augmentacji kości, pacjent musi pozostawać pod ścisłą kontrolą lekarską i regularnie odwiedzać lekarza w celu monitorowania procesu gojenia. Zabieg ten jest skuteczny i stosowany powszechnie w dzisiejszej stomatologii, pozwalając na bezpieczne i trwałe umieszczenie implantów dentystycznych oraz inne procedury chirurgiczne.

Przyczyny zaniku kości w jamie ustnej

Zanik kości w jamie ustnej może być spowodowany różnymi czynnikami, w tym:

  1. Utrata zębów: brak zębów prowadzi do zaniku kości w miejscu, gdzie wcześniej znajdowały się korzenie zębów. To zjawisko nazywa się resorpcją kości, a jego skutkiem jest utrata masy i objętości kości.
  2. Choroby przyzębia, takie jak zapalenie dziąseł lub choroba parodontalna, mogą prowadzić do zniszczenia kości, która otacza i podtrzymuje zęby. Z czasem prowadzi to do zaniku kości i utraty zębów.
  3. Zmiany hormonalne, takie jak menopauza, mogą prowadzić do zmniejszenia gęstości kości, w tym kości w jamie ustnej.
  4. Radioterapia może powodować uszkodzenia tkanek i zwiększać ryzyko zaniku kości w jamie ustnej.
  5. Przyjmowanie niektórych leków, takich jak kortykosteroidy.
  6. Niektóre choroby genetyczne, takie jak osteoporoza, mogą powodować osłabienie kości w całym ciele, w tym w jamie ustnej.
  7. Przebyta urazy. Urazy lub złamania kości szczęki lub żuchwy mogą prowadzić do uszkodzenia kości i zaniku kości w okolicy uszkodzenia.

Zanik kości w jamie ustnej jest poważnym problemem, który może prowadzić do trudności z jedzeniem, mówieniem i estetyką uśmiechu. Wczesne wykrycie i leczenie chorób przyzębia oraz odpowiednie zastąpienie utraconych zębów implantami lub protezami dentystycznymi może pomóc w zapobieganiu zanikowi kości i utrzymaniu zdrowia jamy ustnej.

Augmentacja kości – przebieg zabiegu

Augmentacja kości to skomplikowany i precyzyjny zabieg chirurgiczny. Wymaga on odpowiedniego przygotowania pacjenta oraz doświadczonego chirurga stomatologa lub chirurga szczękowego. Przed zabiegiem pacjent musi przejść dokładną ocenę dentystyczną, w tym badanie rentgenowskie lub tomografii komputerowej. Po to, aby określić ilość kości, która będzie potrzebna do uzupełnienia. Lekarz ocenia również ogólny stan zdrowia pacjenta. Ponadto zastanawia się, czy augmentacja kości jest odpowiednim rozwiązaniem. Po zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu i podaniu znieczulenia, chirurg przeprowadza nacięcie w dziąśle, aby uzyskać dostęp do kości. Następnie wykonywane jest precyzyjne cięcie w kości, aby utworzyć miejsce na wszczepienie materiału augmentacyjnego. Ten materiał może pochodzić z różnych źródeł, takich jak kości pacjenta, kości zwierzęcej lub syntetyczny materiał. Po wykonaniu cięcia w kości, materiał augmentacyjny jest umieszczany w docelowej pozycji. Następnie specjalista dokonuje szycia dziąsła, aby zapobiec infekcjom i przyspieszyć gojenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *