Afta

Afta (inaczej owrzodzenie aftowe lub aftozy) jest to bolesne, płytkie owrzodzenie błony śluzowej jamy ustnej lub gardła. Afty są małymi, okrągłymi lub owalnymi owrzodzeniami o czerwonym lub białawym obrzeżu i białym środku, które zazwyczaj pojawiają się pojedynczo lub w grupach. Najczęściej występują na języku, podniebieniu, wewnętrznej stronie policzków, wargach lub gardle.

Afty są najczęściej wynikiem stanów zapalnych lub urazów błony śluzowej jamy ustnej lub gardła. Mogą pojawić się także w wyniku chorób autoimmunologicznych, niedoborów witaminowych lub reakcji alergicznych. Objawiają się bólem i dyskomfortem podczas jedzenia, picia lub mówienia.

Afty zazwyczaj goją się same po kilku dniach lub tygodniach, ale w niektórych przypadkach mogą być bardziej uporczywe i wymagają leczenia farmakologicznego.

Afta – przyczyny powstawania

Przyczyny powstawania aft są złożone i mogą wynikać z wielu czynników, w tym:

  1. Niewielkie urazy jamy ustnej, takie jak ugryzienia, skaleczenia, tarcia, zbyt ostre szczotkowanie zębów. Ponadto używanie protez zębowych, może powodować powstawanie aft.
  2. Niektóre infekcje wirusowe, takie jak opryszczka jamy ustnej, czy wirusy Coxsackie mogą prowadzić do powstania aft.
  3. Afta jest częstym objawem chorób autoimmunologicznych, takich jak toczeń rumieniowaty, choroba Behçeta, łuszczyca, reumatoidalne zapalenie stawów.
  4. Niedobory witamin, takich jak witaminy B12, kwasu foliowego i żelaza, mogą wpływać na zdrowie błony śluzowej jamy ustnej i powodować powstawanie aft.
  5. Zmiany hormonalne związane z miesiączką lub menopauzą
  6. Czynniki emocjonalne, takie jak stres i zmęczenie, mogą osłabić układ odpornościowy i zwiększyć ryzyko powstania aft.
  7. Niektóre leki, takie jak antybiotyki, leki przeciwzapalne, leki przeciwbólowe i leki chemioterapeutyczne, mogą prowadzić do powstawania aft.

Należy jednak pamiętać, że nie zawsze można dokładnie określić przyczynę powstawania aft, ponieważ u każdej osoby mogą one być wywołane przez różne czynniki.

Leczenie

Leczenie afty zależy od przyczyny jej powstania i nasilenia objawów. W większości przypadków afty same ustępują w ciągu 7-14 dni. Jednakże stosowanie leków przeciwbólowych, takich jak paracetamol lub ibuprofen, może pomóc w złagodzeniu bólu. Przydatne mogą okazać się również leki przeciwzapalne, takie jak aspiryna lub ibuprofen. Mogą one pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego i obrzęku.

Jeśli pacjent ma wirusa opryszczki, w przypadku pojawienia się aft, powinien stosować leki przeciwwirusowe, takie jak acyklowir. Ponadto:

  1. W przypadku aft bakteryjnych można stosować preparaty przeciwbakteryjne, takie jak płyny do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną lub benzokainą, aby zmniejszyć ryzyko infekcji.
  2. Istnieją preparaty do stosowania miejscowego, takie jak żele lub płyny, które pomagają w łagodzeniu bólu i przyspieszeniu gojenia. Niektóre z nich zawierają substancje przeciwbakteryjne, takie jak chlorheksydyna lub triamcynolon, które zapobiegają infekcjom bakteryjnym.

W przypadku powtarzających się aft lub aft o dużej intensywności objawów, należy skonsultować się ze stomatologiem, który może zalecić dodatkowe badania lub zastosowanie innych metod leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *