Reimplantacja to procedura medyczna, polegająca na ponownym wszczepieniu fragmentu ciała (np. zęba, palca, kończyny) w miejscu, z którego został wcześniej usunięty lub oderwany. W stomatologii, reimplantacja jest najczęściej stosowana w przypadku utraty jednego lub więcej zębów w wyniku urazu, np. wypadku samochodowym, upadku lub uderzeniu.
Reimplantacja zęba jest możliwa tylko wtedy, gdy ząb lub jego fragment został dobrze zachowany i nie uległ znacznemu uszkodzeniu. Czas jest kluczowy w przypadku reimplantacji zęba – im szybciej ząb zostanie ponownie wszczepiony w szczękę, tym większa jest szansa na sukces. Zazwyczaj ząb powinien być ponownie wszczepiony w ciągu godziny od wypadku, a najlepiej w ciągu 30 minut.
Przed reimplantacją zęba, należy dokładnie oczyścić go z brudu i krwi, a następnie przepłukać roztworem soli fizjologicznej. Zębodół jest wtedy przygotowywany poprzez usunięcie fragmentów kości, które mogły zostać uszkodzone w wyniku urazu.
Po reimplantacji zęba, konieczna jest staranna opieka stomatologiczna oraz leczenie antybiotykowe w celu zapobiegania infekcjom. W przypadku sukcesu reimplantacji, ząb może przetrwać i funkcjonować przez długie lata, pod warunkiem utrzymywania prawidłowej higieny jamy ustnej i regularnych wizyt u dentysty.
Powrót do: SŁOWNIK